Čína je krajina s veľkým ekonomickým potenciálom. Hoci sa tento štát čiastočne otvoril slobodnému trhu, čínske spoločnosti sú často kontrolované vládou a jej správanie je v niektorých prípadoch netransparentné. Čínske akcie pritom ponúkajú veľmi zaujímavé možnosti na investovanie. Na grafe sú porovnávané akcie 15 najznámejších firiem a SSE Composite Indexu, ktorý je akciový index všetkých akcií obchodovaných na Šanghajskej burze.
Čínske akcie sú rozdelené do dvoch skupín:
- akcie H – sú akcie čínskych spoločností kótovaných na hongkonskej burze cenných papierov. Symbol týchto akcií sa obvykle skladá z radu čísel. Napríklad číslo 0700 je ticker pre Tencent Holdings.
- akcie A – sú kótované na čínskych pevninských burzách, napríklad index Shanghai. S akciami A primárne obchodujú čínski investori a cudzinci k nim spravidla majú obmedzený prístup.
Na americkej burze je kótovaných viac ako 200 čínskych spoločností. Jedná sa o tzv. ADR (American Depositary Receipts). Ide o certifikáty, ktoré umožňujú investorom obchodovať s akciami cudzích spoločností na amerických burzách. Americká banka kúpi akcie týchto spoločností a potom ich vydá na burze. Pre amerických investorov sú ADR zaujímavou voľbou, pretože odstraňujú komplikácie spojené s nákupom akcií v zahraničí. Napríklad dividendy a zisky sú vyplácané v amerických dolároch, takže neexistuje žiadne menové riziko.
Prečo bol do grafu na porovnanie vybraný index SSE Composite? Shanghai Composite sa postupne stáva najdôležitejším indexom mapujúcim čínsku ekonomiku, a preto je pravdepodobne najlogickejšou voľbou.
SSE Composite Index minulý rok ukončil poklesom -14,95 %. Akcie Pinduoduo platformy, zameranej na prepájanie poľnohospodárskych výrobcov a distribútorov so spotrebiteľmi prostredníctvom interaktívneho nakupovania so širokým zapojením komunít a sociálnych médií, zakončili rok 2022 výnosom až +45,37 %. Akcie online video platformy IQIYI skončili v závere roka tiež výnosom +16,74 %. Úmyselne do porovnania bola vybraná firma Lanvin Group, pretože firmu v Ázii považovať za prominenta. Ide o luxusnú módnu spoločnosť vlastnenú čínskym konglomerátom Fosun International. Lanvin Group spravuje ikonické značky ako Lanvin, Sergio Rossi, Wolford, St. John Knits, či Caruso. Akcie Lanvin ukončili rok poklesom -6,08 %. Akcie technologických firiem rovnako ako americké, skončili výrazným poklesom: JD -17,85%, Baidu -23,29%, Alibaba -26,82%, Tencent -27,27%, Xiaomi -41,18%. Najhoršie dopadli akcie Niu popredného poskytovateľa riešení pre inteligentnú mestskú mobilitu, ktoré uzavreli rok 2022 poklesom -68,59%.
Ako sa v minulom roku darilo Číne?
Len márne by ste vo svete hľadali tak úspešný ekonomický príbeh, aký sa písal v posledných desaťročiach v Číne. Tá sa vypracovala z tzv. montážnej dielne na druhé najsilnejšie hospodárstvo sveta. Dnes sa ale zdá, že Čína ako hlavný zdroj globálneho ekonomického rastu sa môže stať príťažou a hrozí jej kolaps. Minulá dekáda bola z globálneho hospodárskeho hľadiska dobrým obdobím. Aj napriek tomu však v niektorých oblastiach bolo cítiť napätie. Jednou z týchto oblastí je obchodná vojna medzi Čínou a USA, ktorá sa začala ešte počas pôsobenia Donalda Trumpa. S nástupom Joa Bidena do Bieleho domu niektorí investori dúfali, že by mohol byť postoj USA k Číne miernejší, ale opak sa stal pravdou. Taktiež, regulačné orgány v USA oznámili, že ak čínske firmy nebudú spĺňať ich účtovné štandardy, budú z burzy odstránené. Ďalším problémom bol, úradujúci prezident Si-Ťin Pching si v novembri minulého roka zachoval bezprecedentné vedúce postavenie v krajine už tretie obdobie v rade. Trhy sa z obáv, že Čína bude naďalej presadzovať komunistickú ideológiu pred trhovým hospodárstvom, v danom čase opäť prepadli. Viditeľné je to aj na grafe. Obavy vyvolával aj postoj Číny voči Rusku za napadnutie Ukrajiny, keďže Čína nepriamo Rusko podporuje. V posledných rokoch sa taktiež výrazne zintenzívnila snaha Číny dostať Taiwan, producenta najpokročilejších čipov na svete, pod svoju kontrolu, rovnako ako niekoľko rokov predtým Hong Kong. Je pravdepodobné, že Čína na svoj cieľ nebude váhať použiť ani vojenskú silu. Samotný Taiwan to však rázne odmieta a na jeho strane nestojí nik iný ako Spojené Štáty, ktoré oznámili, že sú ochotné ho chrániť. Ďalšími zádrheľmi predstavovala politika nulovej tolerancie voči Covidu-19 a trh s nehnuteľnosťami. Rozhodnutie Číny uzatvárať celé provincie kvôli desiatkam prípadov koronavírusu mali katastrofálny dopad na domáce hospodárstvo. Nehnuteľnosti tvoria až 70 percent majetku Číňanov, čo znamená, že spotrebiteľská aj finančná dôvera sa vytratili. Záujem o úvery skolaboval a s ním aj spotreba. Rast HDP v minulom roku dosiahla iba 2,7 %, čo je ďaleko od vládou vytýčeného cieľa 5,5 %. Zároveň šlo o jednu z najhorších mier rastu za posledné polstoročie.
Disclaimer: Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.