Herný priemysel sa čoraz viac konsoliduje. O tom svedčia udalosti v úvode tohto roka. Medzi tie najdôležitejšie novinky patrí Take-Two Interactive, ktorý kupuje spoločnosť Zynga za 12,7 miliardy dolárov, Microsoft plánuje kúpiť Activision Blizzard za 68,7 miliardy dolárov a krátko na to PlayStation oznámilo kúpu Bungie za 3,6 miliardy dolárov. Spoločne tieto tri transakcie už teraz predstavujú čiastku 85 miliárd dolárov v oblasti fúzií a akvizícií hier. Herný priemysel už v prvom mesiaci roku 2022 prekonal ročný úhrn M&A z roku 2021. A ktovie, čo nás ešte čaká do konca roka.
Ak by Microsoft v treťom štvrťroku 2021 vlastnil Activision Blizzard, jeho výnosy z hier by prekonali zisky Sony
Na grafe nižšie môžeme vidieť 10 najlepších spoločností podľa príjmov z hier za tretí kvartál 2021. Ako môžeme vidieť na grafe, Tencent má podstatný náskok. Ak zoberieme do úvahy rivalitu medzi Microsoftom a Sony, tak Sony by patrila druhá priečka s približne 4,3 miliardami dolárov a Microsoftu by patrilo štvrté miesto s 2,9 miliardami dolárov za Apple. Ak by Microsoft v treťom štvrťroku 2021 vlastnil Activision Blizzard a k celkovej sume Microsoftu by sme pripočítali 1,9 miliardy dolárov, zlúčený subjekt by generoval 4,8 miliardy dolárov, čím by jeho výnosy z hier prekonali zárobky Sony. Kombináciou týchto dvoch príjmov by sa Microsoft stal druhou najväčšou verejnou spoločnosťou podľa príjmov z hier.
Aj keď Microsoft už dlho zaznamenáva úspechy v podnikovom sektore, niekedy čelí výzvam so svojimi produktmi orientovanými na spotrebiteľov, kde bojuje o svoje miesto so spoločnosťami ako Google (vyhľadávanie), Apple a Samsung (mobilný hardvér) a Amazon (živé vysielanie hier). Na rozdiel od týchto iných sektorov, Xbox je prvým hýbateľom v oblasti predplatného hier. Spoločnosť chce posilniť svoj náskok, keďže čelí rastúcej konkurencii ďalších technologických gigantov. Cloud a streaming sa tiež javia ako kľúčové príležitosti, ktoré chce Microsoft využiť na vytvorenie úplného ekosystému Xbox, ktorý nie je obmedzený hardvérovými požiadavkami. Ako jeho snaha ovplyvní herný priemysel som rozoberal v samostatnej analýze s názvom Microsoft Gaming – Nový level hrania.
Zynga zabezpečí pre Take-Two ďalší tok príjmov a odrazový mostík na prenesenie svojho IP (Intellectual Property) do mobilných zariadení
Keď už hovoríme o mobilných zariadeniach, akvizícia spoločnosti Zynga má pre Take-Two zmysel, pretože výrazne zvýši príjmy spoločnosti, diverzifikuje toky príjmov a rozšíri svoju prítomnosť v najlukratívnejšom hernom segmente, tým je mobilný trh. Mobilná infraštruktúra, pripojenia a znalosti spoločnosti Zynga pomôžu spoločnosti Take-Two priniesť jej IP do mobilných zariadení. Take-Two predalo viac ako 155 miliónov kópií Grand Theft Auto V, takže vývoj mobilného základného kameňa pre franšízu je pre firmu rozumnou stratégiou.
Pokiaľ ide o spotrebiteľské výdavky, výnosy z mobilných hier prevyšujú kombináciu konzol a počítačov. V globáli, príjmy z mobilných hier pre herné spoločnosti za rok 2021 tvoria až 52 %. Tento fakt nám napovedá, že spoločné príjmy oboch spoločností Zynga a Take-Two by stačili na to, aby sa Take-Two zaradil medzi 10 najlepších herných spoločností podľa tržieb tretieho štvrťroku 2021.
Akvizícia Bungie spoločnosťou Sony pomôže PlayStation rásť prostredníctvom multiplatforiem a Live-Service
Firma Sony v minuloročnom dokumente pre vzťah s investormi načrtla tri nové smery rastu PlayStation Studios:
- Firma plánuje vytvárať a vydávať hry aj na iných platformách ako je konzola Playstation,
- Sony chce rozšíriť a podporiť rast na trhoch ako je Čína, Rusko a India,
- Podporiť rozvoj svojich služieb.
Akvizícia Bungie prispeje k naplneniu týchto troch cieľov a zaroveň posilní prítomnosť Sony na viacerých platformách v žánri, do ktorého spoločnosť tradične neinvestuje svoje finančné prostriedky. Pre ujasnenie, spoločnosť Bungie stojí za vývojom veľmi populárnej hry Destiny 2, čo je kríženec žánru strieľačky a RPG pre rôzne platformy.
Spoločnosť Sony vo svojom finančnom výkaze za 4. štvrťrok 2021 uviedla, že vynaloží približne 1,2 miliardy dolárov na udržanie talentov Bungie, aby mohli využívať výhody a odbornosť zo svojich multiplatforiem a Live-Service. Zároveň Bungie tiež pomôže PlayStation rozšíriť jej dosah na rastúcich trhoch.
Pred štyrmi rokmi čínsky technologický gigant NetEase Games získal menšinový podiel v Bungie. Po tomto oznámení Bungie uviedla, že partnerstvo jej pomôže stať sa globálnym a multifranšízovým zábavným štúdiom. NetEase je v Číne mimoriadne populárny a má podiel na rastúcich trhoch po celom svete, ktoré sú pre PlayStation predmetom záujmu. NetEase sa zameriava aj na free-to-play mobilné zariadenia, počítače a pracuje na novej IP s Bungie. Preto akvizícia Bungie tiež poskytne PlayStation cenné poznatky o vstupe na vyšie spomenúté trhy. Zároveň, Bungie môže využiť zdroje PlayStation na svoj rast a tiež využiť Sony Pictures na presadenie svojej IP do filmu a seriálov.
Podrobnosti zatiaľ naznačujú, že Bungie zostane nezávislým vydavateľom a bude vydávať aktuálne a pripravované hry na viacerých platformách, čo je v súlade s multiplatformovou stratégiou Sony.
Záver
Jedna vec je istá. Január 2022 bol jedným z najrušnejších mesiacov v histórii herného priemyslu. Ak sa plánované akvizície uskutočnia, čo je viac než reálne, ich vplyv bude v nasledujúcich rokoch v celom odvetví ešte dlho znieť. Služby, diverzifikácia príjmov a konsolidácia sú na trhu hier na vzostupe a do toho aktuálna zlatá horúčka okolo metaverse len nové trendy urýchli.