Každý pozná Apple. Je to jeden z najväčších podnikov sveta podľa trhovej kapitalizácie (druhý po Aramco, v závislosti od času čítania analýzy). Myslím, že si to zaslúži, pretože sa mu podarilo vytvoriť veľmi populárny produkt – iPhone. Je to produkt, ktorý používa takmer miliarda ľudí a pravdepodobne ide o jeden z najdôležitejších a najúspešnejších spotrebných výrobkov za posledných niekoľko storočí. Napriek tomu, že Apple má niekoľko úspešných produktov, iPhone je jeho klenotom a od svojho uvedenia na trh, vytvára väčšinu ziskov spoločnosti.
DÔLEŽITÁ INFORMÁCIA:
Uvedená analýza Apple: Ekosystém zážitkov (v 1.0) je vo verzii 1.0. Aktuálna je k 5.12.2020, kedy bola autorom v pôvodnej forme vydaná. Na webovej stránke gafrikresearch.sk je analýza zverejnená k 30.1.2022 bez aktualizovania o nové informácie a dáta.
Firma pri minuloročnom predstavovaní produktov znížila ceny iPhonov (s dlho očakávaným telefónom iPhone SE 2020 vydaný v tomto roku to len potvrdilo), čo mnohí považovali za negatívum. Dokonca pri uvádzaní nového modelu iPhone 12 je vidieť túto zmenu cien smartfónov. Je evidentné, že si Apple uvedomuje, že existuje strop, koľko smartfónov sa dá ročne predať a Apple sa k tomuto stropu priblížil už aj na tých najrozvinutejších trhoch.
Tu sa núka otázka. Ako môže biliónová spoločnosť na výrobu smartfónov ďalej zvýšiť svoju vnútornú hodnotu, ak nasýtila svoj adresný trh? Verím, že odpoveďou nie je smartfón, ale skôr služby, ktoré tomu pomôžu. Viac predaných telefónov, bez ohľadu na ich cenovú hladinu, znamená viac spôsobov, ako môžu ľudia pomocou svojho telefónu minúť peniaze za služby. Čo je skvelou možnosťou pre ďalší rast ziskov.
Týmto sa Apple dostáva do inflexného bodu, kedy už Apple nie je len hardvérová spoločnosť predávajúca komoditný produkt, ale je to hlavne spoločnosť zaoberajúca sa výrobkami spotrebného tovaru predávajúca značku. Okrem toho sa plánuje stať plnohodnotnou spoločnosťou poskytujúcou predplatené služby. Apple toto tvrdenie potvrdil na septembrovej konferencii, kde okrem nových produktov predstavil komplexný balík Apple One, ktorý združuje viacero služieb, resp. natívnych aplikácií s mesačným predplatným.
Mnoho analytikov spoločnosti Apple a dokonca i investorov sa domnieva, že práve služby pomôžu v raste ziskov. Samozrejme, nemýlia sa. Lenže Apple v tichosti staval niečo oveľa väčšie. Ekosystém zážitkov, ktorý pre mnohých stále zostáva tajomný a nepochopený. Tajomstvo ekosystému spoločnosti Apple spočíva v tom, že namiesto predaja produktov alebo služieb nakoniec predáva zážitky, ktoré sa ovládajú prostredníctvom hardvéru, softvéru a služieb.
Pozrime sa na ekosystéme spoločnosti Apple podľa počtu skúseností, ktoré spoločnosť Apple ponúka a nie z hľadiska počtu ľudí alebo zariadení. Pri používaní iPhonu zákazník nezíska iba jednu skúsenosť za deň. Namiesto toho, takmer všetko, čo je možné na zariadení konzumovať, má potenciál viesť k (dobrým alebo zlým) zážitkom. Z tohto dôvodu hrá kontrola hardvéru, softvéru a služieb spoločnosti Apple tak zásadnú úlohu, čím sa tento ekosystém pravdepodobne skladá z desiatok, ak nie stoviek miliárd zážitkov za jeden jediný deň.
Mať ekosystém zážitkov predstavuje v konečnom dôsledku najväčšiu výzvu pre konkurenciu spoločnosti Apple. Preto konkurenti musia prísť s novými a lepšími zážitkami, než aké sa nachádzajú v ekosystéme Apple. Keď sa používateľ posúva hlbšie do ekosystému Apple, v snahe získať ďalšie prémiové zážitky, konkurenti musia nájsť spôsob ako tento rastúci zoznam zážitkov znovu vytvoriť. Dá sa to vôbec urobiť? Keď sa pozrieme na priemysel Nosenia (Wearing), dnes je jasná odpoveď „nie“. Zatiaľ čo Apple napreduje s posilňujúcim sa ekosystémom, ktorému pomáha jasná vízia produktov a funkčná organizačná štruktúra, ktorá uprednostňuje jednoduchosť a dizajn, konkurencia je na tom presne naopak. Máloktorý výrobca má dlhodobú víziu, kam by mohla smerovať a s ňou nové technológie.
APPLE A KONKURENCIA
V krátkom zozname nižšie je zopár mojich postrehov konkurenčných firiem:
– Spoločnosť Samsung zostáva z hľadiska produktovej vízie bez kormidla. Nemá jasný smer, kam sa vydať. Bezcieľne uvádza na trh nové produkty a zariadenia z dôvodu, aby boli prvé. Stratégia firmy veľmi pripomína spôsob ako hádzať veci o stenu a dúfať, že sa niečo chytí. Čo je ešte horšie, produkty a zariadenia, ktoré spoločnosť Samsung oznamuje, nie sú pripravené na verejné použitie.
– Google naďalej uprednostňuje technológiu pred dizajnom. Aj keď sa nové softvérové funkcie môžu na papieri javiť ako príťažlivé, nedostatok pozornosti venovanej užívateľskej skúsenosti je evidentný. Taktiež je ťažké prehliadnuť rastúci rozdiel v entuziazme medzi Androidom a iOS.
– Masívna stávka Amazonu na virtuálneho asistenta Alexa a inteligentného reproduktora Echo bola nesprávna. Amazon by mal namiesto toho staviť na nositeľné doplnky s hlasom. Spoločnosť však nemá tak silnú firemnú kultúru, aby vynikla počítačmi nositeľnými na tele.
– Zdá sa, že Microsoft naráža na čoraz väčšie problémy so spotrebiteľmi, pokiaľ ide o prenosné zariadenia Surface. Aj keď Microsoft mal šancu preniknúť medzi iPad a Mac, napriek tomu je Apple úspešnejší. Príjmy z Microsoft Surface sú čoraz viac pohanané komerčnými klientmi (t. j. spoločnosť Microsoft má podiel skôr z licencií OEM ako Apple).
– Facebook je napádaný spoločnosťou Apple v oblasti doručovania obsahu a súkromnej komunikácie. Keď sa Facebook vyvinul, ponúkol upravenú verziu webu prostredníctvom služby News Feed založený na strojovom učení, ktorý takpovediac zlyháva. Náprotivok Apple uviedol službu Apple News zastúpenú priamo ľudmi. Na poli aplikácii Messenger a WhatsApp sa Facebook potýka s problémom ochrany súkromia. Kdežto Apple je známy práve ochranou súkromia svojich používateľov. Okrem toho v tichosti dával dokopy iný druh sociálnej siete založenej na vzťahoch, na ktorých naozaj záleží – rodine a blízkych priateľoch. Aplikácie Messenger a WhatsApp budú čoraz viac nahradzované iMessage a FaceTime.
– Firma Snap je s najväčšou pravdepodobnosťou schopná konkurovať spoločnosti Apple na platforme AR. Lenže spackala svoj prvý veľký vpád do hardvéru rozšírenej reality (AR) pomocou okuliarov Spectacles. Zatiaľ nejde o nič viac ako o drahú hračku. Ak sa vedenie Snap-u nepoučí z nedostatkov, tie budú slúžiť ako protivietor pre úspechy AR na masovom trhu. Zatiaľ ide o klebety, ale údajne Apple dokončuje vývoj s Apple Glass, ktoré sa môžu stať ďalšou revolúciou AR/VR a doplnia produktovú radu nositeľných zariadení.
– na poli streamovacích služieb je veľmi silná konkurencia, ktorú Apple môže v priebehu krátkeho času ľahko dobehnúť s novo ohlásenou službou Apple One. Za jeden poplatok bude mať používateľ prístup k rôznym kategóriám streamovacím služieb. Kdež to konkurencia ako Spotify, či Netflix na podobnej cenovej úrovni ponúka len jednu kategóriu služby.
DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE V SKRATKE:
– Pod vedením Tim Cooka sa Apple stal zelenším, pretože investoval finančné prostriedky a úsilie k investíciám do obnoviteľných energií a tým sa v tejto oblasti stala firma jednotkou. Na Deň zeme v apríli 2018 Apple ohlásil, že všetky jeho dátové centrá, maloobchody, kancelárie na zemeguli a dokonca aj gigantický kampus Apple Park spotrebúvajú 100 % obnoviteľnej energie. Apple si dal za cieľ, že do roku 2030 bude aj jeho dodávateľský reťazec spotrebúvať 100 % obnoviteľnej energie.
– Apple sa zodpovedne stará aj o recykláciu svojich zariadení. V Austine (USA) a Brede (NL) má Apple demontážnych robotov na rozoberanie zariadení. Napríklad robot Daisy za jednu hodinu rozoberie 200 telefónov iPhone, čo za jeden rok predstavuje 1 milión rozobratých telefónov. Časti z demontáže sa potom pretvárajú na výrobú nových zariadení. Údajne Apple uvažuje o zdieľaní technológie Daisy s ďalšími spoločnosťami a priemyselnými odvetviami vrátane výrobcov elektromobilov. Apple dokonca investuje do inovácie čistejšej ťažby a výroby hliníka, aj keď sa usiluje byť, čo najmenej závislá na ťažbe hliníka.
– Apple si nedovolí hocikomu zasahovať do zariadení. Hlavne aby si používateľ svojpomocne neopravoval zariadenia. Uvedomuje si, že nechce dopadnúť ako populárna Nokia. Apple má na to vlastné riešenie. Pokazené zariadenie sa na predajni vymení za nový kus. Následne sa poškodené zariadenie posiela do špecializovaného servisného strediska. V rámci ČR a SR sa toto miesto nachádza v metropole Praha. S príchodom iPhone X Apple do svojho operačného systému iOS implementoval softvér na detekciu komponentov. Okrem toho Apple má vlastný softvér na kontrolu, či už bol vykonaný servis na zariadení. Ak si používateľ vymení komponent sám, iOS si ho vie skontrolovať a následne ho na to upozorní. Vypnutie tohto upozornenia je možné práve pomocou špeciálneho programu. Ten stojí 4000 eur.- Súčasné predaje Apple Watch dosahujú vyššie čísla ako luxusné značky švajčiarskych hodiniek dokopy. Preto luxusné značky by mali byť na pozore, aby nedopadli ako Kodak.
– Apple ohlásil prechod od procesorov Intel k vlastným čipom ARM. Týmto krokom sa firma stane ešte viac nezávislým výrobcom. To povedie k cenovo dostupnejším produktom Mac a MacBook. Na nedávnej akcii One More Thing firma predstavila nové produkty s novými procesormi M1. Na spomínanej akcii sa potvrdilo, že nové zariadenia Apple s vlastnými procesormi sú výkonnejšie ako od Intelu.
– Apple vstúpil do odvetvia mobilných platieb v roku 2014 zavedením Apple Pay. Keď bola služba predstavená, firma uviedla, že „transformuje“ odvetvie mobilných platieb poskytnutím intuitívneho a bezpečného spôsobu uskutočňovania platieb prostredníctvom ľahko použiteľných aplikácií. Z celkového počtu aktívnych telefónov iPhonov (1 miliarda) a od uvedenia služby Apple Pay v októbri 2014, službu Apple Pay aktívne využíva už 507 miliónov (57 %) používateľov. S narastajúcim počtom používateľov, narastá aj počet transakcií, ktoré sa už dostali na úroveň jednej miliardy. Vďaka popularite a jasnej vízie spoločnosti s uvedením služieb Apple Pay a Apple Card, firma uvažuje nad implementáciou blockchain technológie. Vzhľadom na strategické zameranie Applu by prechod na krypto mohol dávať zmysel, ak sa pozrieme na jeho zameranie na ďalšie speňažovanie spotrebiteľov v nasledujúcich rokoch.
– Aj keď si v dnešnej dobe takmer nikto nepamätá otvorenie prvej predajne Apple v roku 2001, väčšina ľudí sa domnievala, že išlo o chybný krok. Lenže predajne Apple zmenili technologický priemysel a zároveň urobili z firmy luxusnú spoločnosť. O trhový podiel Applu sa postaral iPhone. Predajne sa postarali o rozvoj značky a zvyšovanie marží. Tajomstvom úspechu firmy v skutočnosti nie je iPhone, ale Apple Store. Mnoho z nás si to uvedomuje, že iPhone nie je úplne najlepším telefónom, pretože sa ho snaží dobehnúť príliš veľa firiem s ich novými mobilnými telefónmi, ale Apple má však kľúčovú výhodu. Má silnejší imunitný systém v podobe 510 predajní v 25 krajínách a regiónoch sveta.
-Mnoho výrobcov inteligentných mobilných zariadení sa snaží do svojich zariadení dostať, čo najviac pamäte RAM, silnejší procesor, vyššie rozlíšenie displeja a pod. Lenže v porovnaní so zariadeniami Apple (iPhone, iPad), značná väčšina zariadení obsahuje operačný systém Android od Google. Ten je síce otvorenejší, lenže v porovnaní s mobilným operačným systémom iOS, nie je dostatočne optimalizovaný a svižný pre hardvér mobilného zariadenia. Každá inovácia je závislá na dodatočnom vývoji a licenciách, ktoré musí výrobca mobilného zariadenia platiť Google. Tým sa nová inovácia nemusí vzťahovať na zariadenie používateľa. Apple vydáva svoj operačný systém doposiaľ každý rok a samotná firma vydáva zoznam modelov, ktoré majú plnú podporu tohto systému. Podobne je to aj s počítačmi a Mac-mi. Počítače sú z väčša závislé na OEM licencii Windows od Microsoftu, ktorá býva štandardne spoplatnená, kdežto Mac je dodávaný bezplatne so zariadením.
STEVE JOBS vs TIM COOK
Steve Jobs kedysi prehlásil: “firmy sú tým najlepším vynálezom ľudstva ako spojiť ľudí do jednej skupiny, ktorí ťahajú za jeden povraz”. Tim Cook to povzniesol ešte o stupeň vyššie: “Podľa mňa by sa podnikanie nemalo zaoberať len komerčnými záležitosťami. Podnikanie je pre mňa viac ako len dať ľudí dohromady. Pokiaľ sú ľudia nositeľmi hodnôt, potom by ich spojenie do podoby firmy malo by byť tiež nositeľom hodnôt.”
Mnoho ľudí si neuvedomuje, že v spoločnosti ako je Apple nie sú až tak dôležité produkty ako logistika – presnejšie dodávateľský reťazec, distribúcia, financie a marketing. A práve v týchto oboroch svoj talent prejavil Tim Cook. Vďaka jeho výsledkom ho môžeme považovať za najlepšieho CEO akého kedy Apple mal.
Lenže počkať! Ako by mohol byť Cook lepším CEO ako Steve Jobs? Napriek tomu, že Steve Jobsa svet uctieval ako hrdinu i ikonu, v skutočnom živote to bolo naopak. Lenže, ak nejaká ikona zomrie, prestávajú ju ľudia vnímať ako bežného smrteľníka. Tak si z neho vytvoria legendu, či Boha a pre samotnú značku je to ideálne. Týmto sa Jobs stal nedotknuteľný a takmer nikto by si netrúfol spochybniť, že šlo o najlepšieho CEO v histórii Apple. Založil spoločnosť a chránil ju. Je zodpovedný za niektoré z najväčších zlomov v technologickom priemysle. Od prvého úspešného počítača Apple II až po prvý ľahko ovládateľný počítač pre všetkých Mac. Potom stál za produktami ako iPod, iPhone, iPad a službami iTunes, AppStore a mnoho ďalšieho.
Lenže Steve Jobs v skutočnosti CEO nikdy nebol, pretože v tejto úlohe bol hrozný. Steve bol skôr šéfom produktov. Aj keď napriek tomu, že bol príšerný CEO, uspel, pretože bol všade a právomoci mali iní ľudia. Keď sa vrátil do Apple, bol skvelý, ale spoločnosť bola o dosť menšia a on fungoval v krízovom móde. Keď sa situácia firmy upokojila, do značnej miery prenechal vedenie firmy Cookovi, aby sa mohol sústrediť na to, čo mal najradšej – s Jony Ivom vytvárať nové produkty. Dá sa povedať, že Cook bol do značnej miery už CEO za pôsobenia Steve Jobsa. Keď Steve umrel, Tim v tejto úlohe pokračoval ďalej, až do dnešných dní. Navyše, Cook je predurčený byť CEO, pretože keď sa z niečoho stane gigantická spoločnosť s tisíckami zamestnancami a pestrým podnikateľským modelom, firma potrebuje univerzálnejšieho CEO. A takým Tim Cook vždycky bol a je. Je to človek na svojom mieste.
Tak ako radoví zamestnanci chovali dôveru k Stevovi Jobsovi, tak ju rovnako chovajú aj k Timovi Cookovi. Rovnako mu veria, a sú nadšení, pretože vedenie firmy vnímajú pozitívne a firma inovuje, tak ako aj pred tým.
Aj keď sa mnoho veľkých produktov Apple stali úspešnými, chcelo to určité obdobie na úspech i správny čas na uvedenie. iPod sa na začiatku nepredával príliš dobre. To sa zmenilo o tri roky neskôr, keď firma pridala USB a spriatelila ho s Windowsom. iPhone sa začal dobre predávať zhruba tri roky po uvedení do predaja. Len veľmi málo produktov sa stalo hitom ihneď po tom, čo zišli z výrobnej linky.
Dnes sú zásluhy za skvelé produkty Apple pripisované Stevovi Jobsovi. Samozrejme, že zaslúžene, ale je dôležité si uvedomiť, že to nebolo pre neho vždy jednoduché. Tim Cook čelí rovnakým problémom – niektorým inovatívnym produktom chvíľu trvá, než sa uchytia a stanú úspešné.
Síce sa Apple stal pod vedením Tima Cooka prvou firmou sveta v hodnote jedného bilióna dolárov, Cook dokázal ešte omnoho viac. Z Apple urobil lepšiu spoločnosť a zmenil svet k lepšiemu.
BUDÚCNOSŤ
Applu sa niekoľkokrát dramatickým spôsobom podarilo zmeniť spôsob, akým žijeme a pracujeme. V tomto je kalifornská spoločnosť historickým priebojníkom. Rovnako je pre ňu veľmi známe, že je veľmi tajnostkárska, aspoň čo sa týka nových produktov, na ktorých pracuje. Dokonca veľa ruchu neurobí, keď v tichosti kupuje menšie spoločnosti a startupy.
Z historického hľadiska Apple nevykonáva akvizície veľkých podnikov a dokonca ani vo vyššom finančnom objeme. Niektoré z veľkých akvizícií spoločnosti Apple v minulosti zahŕňali kúpu spoločnosti NeXT Steva Jobsa kvôli jeho návratu do Apple a aj kvôli operačnému systému NeXTSTEP v roku 1996 za 400 miliónov dolárov, izraelského výrobcu flash radičov Anobit za 500 miliónov dolárov, aplikáciu Shazam v roku 2017 za 400 miliónov dolárov a v roku 2014 vykonal akvizíciu spoločnosti Beats v hodnote 3 miliárd dolárov. Fúzie a akvizície tohto rozsahu sú naozaj veľmi ojedinelé.
Za posledné tri roky Apple kúpil okolo 30 spoločností a časť z nich stále ostáva tajomstvom. Oficiálne známe sú na zozname nižšie:
Laserlike – startup strojového učenia zo Silicon Valley, ktorého kúpa bola oznámená v marci 2019.
Stamplay – startup programového rozhrania (API), ktoré získala v marci 2019.
PullString – startup zo San Francisca pre vytváranie hlasových aplikácií, o ktorom Axios informoval vo februári 2019.
DataTiger – startup digitálneho marketingu z Británie, o ktorom informovala agentúra Bloomberg vo februári 2019.
Platoon – startup hudobnej distribúcie, kde kúpa bola realizovaná v decembri 2018.
Silk Labs – vytvára softvér umelej inteligencie pre spotrebné zariadenia. The Information oznámil dohodu v novembri 2018.
Tueo Health – aplikácia, ktorá pomáha rodičom sledovať príznaky astmy u spiacich detí. Kúpená v júli 2017.
Drive.ai – startup zameraný na samo-riadiace autá. Prostredníctvom neho má Apple za cieľ podporiť vlastný vývoj systému so samo-riadiacimi vozidlami.
Fashwell – spoločnosť, ktorá navrhla prostriedok schopný rozpoznávať produkty v obrazoch, aby bolo možné prostredníctvom fotografie nakupovať. Spoločnosť kúpená v januári 2019.
IKinema – firma, ktorá sa špecializovala na technológiu, ktorá umožňovala pohybovú animáciu virtuálnych postáv v reálnom čase použiteľná v hrách alebo vo virtuálnej realite. Spoločnosť kúpená v septembri 2019.
Spectral Edge – spoločnosť vyvinula matematickú techniku na vylepšenie fotografických snímok v reálnom čase. Firma kúpená v decembri 2019.
Xnor.ai – sa špecializuje na umelú inteligenciu na zariadeniach. Firma bola kúpená v januári 2020 za 200 miliónov $.
Dark Sky – je jednou z najpopulárnejších aplikácií na počasie v App Store, ktorá je známa svojou presnosťou a varovaním pred búrkami. Firma kúpená v marci 2020.
Voysis – ponúka platformu, ktorá umožňuje digitálnym hlasovým asistentom lepšie porozumieť prirodzenému jazyku. Kúpa vykonaná v apríli 2020.
NextVR – spája virtuálnu realitu so športom, hudbou a zábavou a poskytuje zážitky z VR pre sledovanie živých udalostí. Firma kúpená v apríli 2020 za 100 miliónov $.
Inductiv – startup sa zaoberá machine learning a data science, ktorý bol kúpený v máji 2020 za účelom vylepšenia Siri.
Fleetsmith – je podnikový bezpečnostný softvér, ktorý obsahuje sadu manažérskych a bezpečnostných služieb, pomocou ktorých si vie používateľ automaticky spravovať aplikácie, nastavenia a predvoľby zabezpečenia a zároveň implementovať najlepšie postupy pre IT a zabezpečenie. Kúpá bola ohlásená v júni 2020.
Mobeewave – vytvorilo systém, ktorý umožňuje kupujúcim spracovať platbu klepnutím na kreditnú kartu alebo smartfón v inom telefóne. Táto funkcionalita by mohla umožniť použitie telefónov iPhone ako platobných terminálov bez potreby ďalšieho hardvéru. Firma bola kúpená v júly 2020 za 100 miliónov $.
Camerai – vyvinula technológie spojené s fotografovaním, vrátane pokročilých schopností hlbokého učenia a počítačového videnia, ktoré sa už stali významnou súčasťou každého fotoaparátu Apple a uľahčili život vývojárom, ktorí chceli zahrnúť možnosti AR do svojich rôznych funkcií. aplikácie. Kúpa prebehla vo februári 2019.
Spaces – vytvorila zážitky z VR pre video konferenčné riešenia. Kúpa bola ohlásená v auguste 2020.
Scout FM – generoval stanice podcast pokrývajúce rôzne témy, podobné rozhlasovej stanici, ale slúžiace na zážitok z podcastu. Projekt bol kúpený začiatkom roka 2020.
Vilynx – vyvinula nástroje AI, ktoré pomáhajú mediálnym spoločnostiam konkurovať Netflixu a ďalším významným mediálnym gigantom. Vilynx mal nástroj, ktorý katalogizoval nespracované video tak, aby bolo možné ho vyhľadávať, a poskytoval metadáta videa, textu a obrázkov. Projekt bol kúpený začiatkom roka 2020.
Ako je zo zoznamu zrejmé, Apple kúpou menších firiem a startupov inovuje svoje súčasné produkty, aby obstáli v konkurencii a rozšírili súčasný ekosystém zážitkov. Rovnako sa firma pripravuje na budúcnosť v podobe nového produktu, či produktov. Môže ísť o dlho očakávané okuliare s rozšírenou realitou, ktoré majú nahradiť súčasné inteligentné telefóny alebo o vlastný samo-riadiaci automobil.
Tu treba ešte podotknúť, že si Apple veľmi nemôže dovoliť robiť veľké nákupy, pretože by na seba pútal veľa pozornosti a orgány pre hospodársku súťaž by s najväčšou pravdepodobnosťou vzniesli voči nim námietky.
APPLE V ČÍSLACH
TICKER: NASDAQ: AAPL
INDEX: DJIA S&P 500
SEKTOR: Technológie
ODVETVIE: Spotrebná elektronika / Luxusný tovar
POČET ZAMESTNANCOV: 147 000 (k 30.9.2020)
MARKET CAP.: 1,995 Bilióna $
TOTAL REVENUE: 274,54 miliárd $ (k 30.9.2020)
NET INCOME: 57,41 miliárd $ (k 30.9.2020)
FREE CASH FLOW: 73,365 miliárd $ (k 30.9.2020)
EBIT: 71,366 miliárd $
EBITDA: 82,89 miliárd $
TOTAL DEBT: 112,43 miliárd $ (k 30.9.2020)
PRIEMERNÝ 10-ROČNÝ VÝNOS: 30,35 %
P/E: 35,77
P/B: 30,53
ROA: 12,51 %
ROE: 73,69 %
ROI: 31,70 %
BETA: 1,35
EPS: 3,28
GROSS MARGIN: 38,20 %
OPERATING MARGIN: 24,15 %
PROFIT MARGIN: 20,91%
DIVIDEND: 0,71 %
DEBT/EQ: 3,96
CURRENT RATIO: 1,36
ZDROJE: investor.apple.com
https://stockanalysis.com/stocks/aapl/
https://www.macrotrends.net/stocks/charts/AAPL/apple/financial-statements
Fiškálny rok 2019/2020 v skratke:
Podnikanie, výsledky hospodárenia, finančné podmienky a cena akcií spoločnosti boli pandémiou COVID-19 v roku 2020 nepriaznivo ovplyvnené. Je dosť pravdepodobné, že by mohli byť nepriaznivo ovplyvnené aj v nasledujúcom roku.
Celkové čisté tržby sa v priebehu roku 2020 zvýšili o 6 % alebo o 14,3 miliárd dolárov v porovnaní s rokom 2019, a to predovšetkým vďaka vyššiemu čistému predaju služieb a nositeľných výrobkov, domácnosti a príslušenstva.
Oslabenie zahraničných mien malo nepriaznivý vplyv na čistý predaj v roku 2020. V apríli 2020 spoločnosť oznámila zvýšenie svojho súčasného povolenia programu spätného výkupu akcií zo 175 miliárd dolárov na 225 miliárd dolárov a zvýšila svoju štvrťročnú dividendu z 0,1925 na 0,205 USD na akciu počnúc rokom Máj 2020. Počas roku 2020 spoločnosť odkúpila 72,5 miliárd dolárov za kmeňové akcie a vyplatila dividendy a ekvivalenty dividend vo výške 14,1 miliárd dolárov.
Dňa 28. augusta 2020 spoločnosť uskutočnila rozdelenie akcií štyri na jednu pre akcionárov, ktoré boli rekordné k 24. augustu 2020. Všetky informácie o akciách, RSU a na akciu alebo na RSU boli spätne upravené tak, aby odrážali rozdelenie akcií.
PRODUKTY A SLUŽBY
Od svojho vzniku, spoločnosť Apple vytvorila veľké množstvo produktov a služieb, ktoré sa v čase menili a vyvíjali. Firma vo svojich finančných výkazoch eviduje päť kategórií, ktoré sú najväčším zdrojom príjmov. Ide o skupinu inteligentných telefónov iPhone, počítače Mac a tablety iPad. Do skupiny Ostatné patria Nositeľné produkty, domácnosť a príslušenstvo, ktoré reprezentujú produkty ako sú AirPods, Apple TV, Apple Watch, Beats produkty, HomePod, iPod touch, príslušenstvo značky Apple a príslušenstvo tretích strán. Údaje ako sa darilo jednotlivým produktom a službám za posledných 10 rokov sa nachádzajú v grafe č. 1.
SLUŽBY tvoria osobitnú časť
Obchody digitálneho obsahu a streamovacie služby
Spoločnosť prevádzkuje rôzne platformy, ktoré zákazníkom umožňujú objavovať a sťahovať aplikácie a digitálny obsah ako sú knihy, hudba, video, hry a podcasty. Tieto platformy zahŕňajú App Store, dostupný pre iPhone a iPad, Mac App Store, TV App Store a Watch App Store. Spoločnosť tiež ponúka služby streamovania digitálneho obsahu založené na predplatnom vrátane Apple Music, ktoré používateľom ponúka kurátorské zážitky z počúvania rozhlasové stanice na požiadanie a Apple TV+, ktoré ponúkajú exkluzívny originálny obsah a sú k dispozícii od novembra 2019.
AppleCare
AppleCare obsahuje AppleCare+ („AC+“) a plán ochrany AppleCare, čo sú služby založené na poplatkoch, ktoré rozširujú pokrytie spôsobilosti telefonickej podpory a opráv hardvéru. AC+ ponúka ďalšie krytie pre prípad náhodného poškodenia v niektorých krajinách je k dispozícii pre určité výrobky. Okrem toho je pre zariadenia iPhone v USA k dispozícii AC+ s ochranou proti krádeži a stratám.
Licencovanie
Spoločnosť udeľuje licencie na používanie určitého duševného vlastníctva a poskytuje ďalšie súvisiace služby.
Ďalšie služby
Spoločnosť poskytuje celý rad ďalších služieb dostupných v niektorých krajinách, vrátane:
- Apple Arcade™ – služby predplatného hier,
- Apple Card ™ – cobranded kreditná karta,
- Apple News+ – predplatné správ a časopisov,
- Apple Pay – bezhotovostná platobná služba.
TRH A DISTRIBÚCIA
Zákazníci spoločnosti sú predovšetkým na spotrebiteľských, malých a stredných podnikových, vzdelávacích, podnikových a vládnych trhoch. Spoločnosť predáva svoje výrobky a predáva produkty tretích strán na väčšine svojich hlavných trhoch priamo spotrebiteľom, malým a stredným podnikom a zákazníkom v oblasti vzdelávania, podnikania a vlády prostredníctvom svojich maloobchodných a online obchodov a priameho predaja.
Spoločnosť tiež využíva celý rad nepriamych distribučných kanálov, napríklad mobilných operátorov tretích strán, veľkoobchodníkov, maloobchodníkov a predajcov. V roku 2019 predstavoval čistý predaj spoločnosti prostredníctvom jej priamych a nepriamych distribučných kanálov 31%.
Spoločnosť riadi svoje podnikanie predovšetkým na geografickom základe. V súlade s tým spoločnosť určila svoje segmenty prevádzky podliehajúce vykazovaniu, ktoré sa vo všeobecnosti zakladajú na povahe a umiestnení svojich zákazníkov, a to Amerika, Európa, Veľká Čína, Japonsko, Zvyšok Ázie. Segment Amerika zahŕňa Severnú a Južnú Ameriku. Segment Európa zahŕňa európske krajiny, ako aj Indiu, Blízky východ a Afriku. Segment Veľkej Číny zahŕňa Čínu, Hongkong a Taiwan. Segment Zvyšku Ázie a Tichomoria zahŕňa krajiny Austrálie a Ázie, ktoré nie sú krajinami zahrnutými do ďalších prevádzkových segmentov spoločnosti. Na grafe číslo 2 sú vyobrazené čisté predaje podľa jednotlivých trhov a obdobie posledných 10 rokov.
Spoločnosť Apple medzi rokmi 2011 až 2014 vo svojich výkazoch evidovala segment Maloobchod (Retail), ktorého predaje neboli zahrnuté medzi hlavnými trhmi. Od roku 2015 je segment Maloobchod (Retail) zahrnutý medzi hlavnými trhmi. Preto sú od tohto roku čisté predaje vyššie ako v predchádzajúcich rokoch.
FINANČNÉ VÝSLEDKY
Apple zaznamenáva mimoriadny vývoj väčšiny svojich ukazovateľov až na posledný fiškálny rok.
Priemerný ročný rast tržieb (Revenue) v sledovanom období za posledných 10 rokov bol v priemere 17,25 %. Priemerný ročný rast čistého zisku (Net income) predstavuje v sledovanom období až 18,77 %. Čistá marža (Net margin) je dlhodobo stabilná. Priemerná ročná miera rastu ziskov (EPS past 10 Y) od roku 2011 bola necelých 23 %. Za rovnaký čas sa takmer strojnásobila výška zisku na akciu (EPS). Ukazovateľ rentability aktív ROA za posledných 10 rokov poklesol o – 20 %. Návratnosť kapitálu (ROE) sa takmer strojnásobila. Rentabilita dlhodobo investovaného kapitálu (ROI) sa viac menej nemenila. Tento rok dosť vysoko vyskočil dlh k pomere majetku firmy na 3,94. Optimálne je okolo 1. Pomerové ukazovatele Tabuťky č. 1 budú rozobraté v nasledujúcom texte.
Porovnanie s Benchmarkom
Vývoj akcií firmy Apple nám na 10-ročnom horizonte ukazuje výnimočné nárasty (Tabuľka č. 2). Priemerný ročný výnos akcií so započítaním dividendy (výška dividendy je aktuálne 0,71%) predstavuje 32,04 % ročne. Vývoj jeho benchmarku, indexu S&P 500, voči ktorému výnos Apple je porovnávaný, bol v rovnakom období v priemere 11,76 % ročne. Apple v sledovanom horizonte prekonal index S&P 500 v priemere o 20,28 %.
Ešte ostanem pri porovnávaní s benchmarkom S&P 500. Na porovnanie som si vybral ukazovateľ P/E ratio, aby sme si jednoduchým spôsobom porovnali, či sú akcie firmy APPLE drahé.
Valuácia na základe ukazovateľa P/E, ktorý meria pomer medzi cenou akcií na trhu a zárobkami na akciu. Ideálna hodnota P/E je pod 15. Mnohými hodnotovými investormi je akceptovateľná aj hodnota pod 25, čo znamená, že firma sa na trhu obchoduje za 25-násobok svojich ziskov. To, či je firma drahá alebo lacná, sa dá určiť aj pri porovnaní podľa P/E s trhom. Trh alebo benchmark je v tomto prípade americký akciový index S&P 500 (červená), ktorý k 3. decembru vykazoval P/E na úrovni 37,07. P/E firmy Apple (modrá) je aktuálne na úrovni 35,99. To znamená, že firma sa obchoduje lacnejšie oproti hodnote trhu o -13,17 %.
Napriek tomu sú akcie Apple drahé. Potvrdzuje to aj ďalší ukazovateľ P/B ratio, ktorý je k 3. decembra na úrovni 30. Toto vysoké číslo hovorí, že sa firma obchoduje za vyššiu cenu ako je jej účtovná hodnota. Optimálne hodnota je 15. Ďalší valuačný ukazovateľ P/S, ktorý nám ukazuje, aký je pomer medzi trhovou kapitalizáciou spoločnosti a tržbami spoločnosti za posledných 12 mesiacov. Apple je momentálne na hodnote 7,7, čo je tiež pomerne vysoké číslo. Optimálna hranica je maximálne 4.
Je pravdou, že vysoké pomery P/B a P/S korelujú s úspechom firmy, lenže v tomto prípade je to iné. Keď sa vrátime späť k indexu S&P 500 a načrieme do histórie viď. graf číslo 4, tak sa akcie celého indexu opätovne dostávajú do bubliny. Počas Dotcom bubliny bolo P/E 45,82 a počas krízy v 2008 P/E dosiahlo až 104,93.
Ako môžeme vidieť na grafe číslo 3, začiatkom roka 2020 keď celý svet zasiahla biela labuť v podobe COVID-19, nastal prepad na trhoch v priemere o 30 %. Vplyvom monetárnych opatrení FEDu prišlo na jar k zvratu a až do dnešných dní rastie celý index S&P 500 a s ním aj cena akcií Apple.
ZÁVER
Pre niektorých sa môže javiť pohyb akcií AAPLe za posledné mesiace neudržateľný. Aj keď v blízkej budúcnosti bezpochyby dôjde k fluktuácii ceny akcií vzhľadom k tomu, že sa celý index S&P 500 nachádza v bubline, verím, že v priebehu nasledujúcich dvoch až štyroch rokov dôjde k zvýšeniu hodnoty akcií Apple o 50% alebo aj viac percent. Čo sa môže javiť ešte viac v rozpore s realitou, pretože trhový strop spoločnosti Apple môže v rovnakom časovom úseku prekročiť hranicu 3,5 bilióna dolárov. Niektorí technickí nadšenci a investori môžu nazvať rast ceny akcií smerom hore iracionálnym správaním, tu ide o silu spotrebiteľskej značky.
Hardvér, softvér a služby spoločnosti Apple sú základom novej digitálnej transformácie, ktorá zrýchľuje. Tieto vysoko integrované ponuky umožnia spoločnosti zúročiť viacročný cyklus upgradu 5G, zvýšiť efektívnosť a prijatie nositeľných zariadení umožňujúcich zdravotnú starostlivosť, stať sa priekopníkom novej generácie výpočtovej techniky s rozšírenou realitou a využiť svoje odborné znalosti v oblasti AI v nových softvéroch a nových službách.
DÔLEŽITÁ INFORMÁCIA
Uvedená analýza Apple: Ekosystém zážitkov (v 1.0) je vo verzii 1.0. Aktuálna je k 5.12.2020, kedy bola autorom v pôvodnej forme vydaná. Na webovej stránke gafrikresearch.sk je analýza zverejnená k 30.1.2022 bez aktualizovania o nové informácie a dáta.
DISCLAIMER
Investovanie a obchodovanie na burze sú rizikové. Minulý vývoj akejkoľvek investície nie je zárukou jej budúceho vývoja. Pred každým novým uskutočneným obchodom odporúčam starostlivo zanalyzovať potenciálny obchod a rozhodnúť sa podľa svojho vlastného najlepšieho vedomia. Nič, čo je v tomto dokumente povedané alebo ukázané, nie je investičným a ani žiadnym iným odporúčaním alebo poradenstvom.
POZNÁMKA
V tomto dokumente sú použité názvy produktov a služieb ako aj použité logo patrí pod ochranné známky alebo je majetkom spoločnosti Apple.