Uber: Revolucionár mestskej dopravy

Uber je technologická platforma, ktorá stojí za revolúciou mestskej dopravy, a zároveň spôsobila taxikárom a taxi službám veľa bolesti hlavy. Ináč povedané, je to aplikácia, ktorá spája vodičov s používateľmi, ktorí potrebujú odvoz, pomocou smartfónu ako nástroja.

Ako funguje Uber?
Na získanie Uberu potrebujete smartfón s GPS systémom, internetom a nainštalovanou aplikáciou Uber. Potom v aplikácii zadáte svoj cieľ a platforma nájde dostupného vodiča na základe polohy oboch. Hneď ako nastúpite do auta, vodič vás pomocou navigačného systému samotnej aplikácie odvezie do zvoleného cieľa.

V aplikácii sú rôzne kategórie vozidiel v závislosti od mesta, v ktorom ju budete používať. Podľa toho existujú určité rozdiely v sadzbách pre každú kategóriu. Hodnotu cesty vypočítava algoritmus Uber, pričom berie do úvahy prejdenú vzdialenosť, uplynutý čas a spotrebované palivo.

Existujú aj rôzne spôsoby platby v závislosti od miesta, kde aplikáciu používate. Okrem toho existuje systém hodnotenia, čo je dôležitá vlastnosť Uberu. Jazdec hodnotí vodiča a vodič hodnotí aj spolujazdca. Každý si tak môže navzájom overiť mieru dôvery predtým, ako prijme jazdu.

Pri zadávaní požiadavky dostanú používatelia množstvo informácií o vodičovi a aute, ako je napríklad poznávacia značka, meno, fotografia, čas servisu a trieda v rámci hodnotiaceho systému. To ponúka väčšiu bezpečnosť pre používateľa. V skutočnosti môžu tiež posielať informácie o svojej jazde v reálnom čase niekomu inému, čo používateľom tiež zaručuje väčšiu bezpečnosť a pokojnú jazdu.

Vo všeobecnosti má Uber dva zákaznícke segmenty zákazníkov, ináč pomenovaných jazdcov a vodičov. Na strane zákazníkov sú ľudia, ktorí buď nemajú vlastné auto a potrebujú vycestovať mimo svojho bydliska, alebo nechcú šoférovať v určitom čase ako môže byť napríklad párty, koncert alebo oslava, či iný dôvod. Na strane vodičov sú ľudia, ktorí majú zrovna v rovakom čase cestu ako zákazníci alebo radi šoférujú a potrebujú nejaké peniaze navyše, čím môžu začať novú prácu šoférovaním a používaním aplikácie od Uberu.

Výhody a nevýhody platformy

Najväčšou výhodou používateľov Uberu je pohodlie, pretože nemusí hľadať taxík a šeofér sa zastaví po vás. K tomu všetkému, autá sú k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni a ich trasu je možné sledovať. Aplikácia je užívateľsky prívetivá a málokedy nefunguje. V súčasnosti má prakticky každý v mestských oblastiach mobilný telefón, zväčša s pripojením na internet, takže väčšina populácie môže požiadať o auto bez toho, aby musela ísť, čo by len spravili na krok z domu. Okrem toho, cestovné je vo všeobecnosti nižšie ako ceny, ktoré si účtujú taxikári. Sám zákazník vie odhadnúť, koľko bude jazda stáť, ešte predtým, ako vodičovi zavolá.

Výhodu majú aj vodiči. Pomocou platformy si môžu nájsť prácu len tým, že majú prístup k autu a mobilnému telefónu, taktiež si môžu zvoliť pracovný čas, tým mať pravidelný príjem a mať ľahký prístupom k cestujúcim.. Okrem toho má vodič vďaka hodnotiacemu systému vyššiu bezpečnosť, pretože si v aplikácii môže skontrolovať profil a skóre používateľa, aby sa mohol rozhodnúť, či pri jazde zostane alebo nie.

Čo sa týka samotného Uberu, jeho veľkou výhodou je, že na tento trh vstúpil ako prvý. Aj keď sa dá povedať, že taxíky sú konkurentmi Uberu, zákaznícky segment je iný, keďže hovoríme o klientele, ktoré si cez aplikáciu vypýta odvoz a nebude mávať na neidentifikovateľné auto, ktoré im stojí v ceste. Okrem toho sa Uber na trhu etabloval nielen preto, že je prvý vo svojom obchodnom modeli, ale aj preto, že má nastavenú funkčnú štruktúru, ktorá naozaj funguje, a ktorá zaručuje dôveru vodičov i používateľov. Nezabúdajme, že cestujúci sú cez aplikáciu informovovaní o cieli, čím sa vyhne nedorozumeniam, keď hovoríme o ľuďoch, ktorí nehovoria rovnakým jazykom, čo je pozitívum pre obe strany.

Ako negatívum môžeme spomenúť otázku zodpovednosti a poistenia, ktorým spoločnosť stále čelí ako v mestách, do ktorých Uber chce vstúpiť alebo v mestách, v ktorých už pôsobí. To zahŕňa rivalitu proti odborom taxikárov, ako aj proti niektorým samosprávam po celom svete.

Ako Uber zarába peniaze?

Obchodný model Uberu je založený na províznom systéme, čo je tok jeho príjmov. Celková hodnota každej jazdy zahŕňa platbu pre vodiča, poplatky, dane a firemnú províziu. Vo všeobecnosti vodič dostane približne 75 % až 80 % hodnoty a zvyšok si ponechá Uber.

Krátkodobom horizonte však provízia môže dosiahnuť úrovne 50 % z dôvodu poplatkov a minimálneho cestovného. samozrejme, toto nie je to jediným zdrojom príjmov spoločnosti. Uber zarába aj na propagačných partnerstvách. Ide o marketingové kampane, ktoré prebiehajú cez aplikáciu a niekoľkokrát aj počas samotnej jazdy (napríklad BMW radu 7 ponúkalo na propagáciu svojho nového auta bezplatné jazdy).

Okrem toho je potrebné pripomenúť, že Uber rozširuje ponuku svojich služieb. Pravdepodobne najznámejšou službou, najmä v období sociálnej izolácie počas pandémie Covid-19, je Uber Eats. Ide o donášku jedla, s rovnakou charakteristikou ako dopravná aplikácia. Tá spája reštaurácie so zákazníkmi prostredníctvom online platformy a súčasne poskytuje donáškovú službu prostredníctvom partnerských doručovateľov. V tomto prípade má Uber tri toky príjmov: reklama, poplatok za doručenie a podiely na príjmoch s reštauráciami. Všetky tieto hodnoty a percentami sa líšia v závislosti od miesta, kde sa operácia uskutočňuje.

Konkurenti Uberu

  • Lyft: je hlavný konkurent. Lyft bol založený v roku 2012 a je jednou z najväčších dopravných sietí v Spojených štátoch a Kanade. Ako sa svet presúva od vlastníctva áut k preprave ako službe. Dopravná sieť firmy spája ľudí pre spolujazdu, bicykle, skútre, požičovne áut, služby verejnej dopravy a vozidiel v jednej aplikácii. vo viac ako 220 mestách a poskytuje 18,5 miliardy jázd mesačne;
  • Bolt: je prvá európska „super aplikácia“ z Estónska s viac ako 100 miliónmi zákazníkov vo viac ako 45 krajinách po celom svete. Pomocou aplikácie je môžné zdieľanie áut, skútrov alebo donášky potravín a potravín.
  • BlaBlaCar: je francúzska popredná svetová cestovná komunita, ktorá umožňuje viac ako 90 miliónom členov zdieľať jazdu naprieč 22 trhmi. BlaBlaCar využíva technológiu na zapĺňanie prázdnych miest na ceste, spájanie členov so záujmom o spolujazdu alebo cestovanie autobusom.
  • Curb: Spoločnosť je vo vlastníctve VeriFoneSystems a na prevádzku využíva svoje systémy a automaty na kreditné karty. Spoločnosť Curb, ktorá bola spustená v roku 2015, prevádzkuje väčšinu zelených a žltých taxíkov v New Yorku a jej cieľom je dostať sa do všetkých veľkých miest v USA;
  • DidiChuxing: bol spustený v roku 2009 a je už jednou z najväčších spoločností v Číne. Prostredníctvom svojej aplikácie ponúka služby ako DiDi Chauffeur, Didi Test Drive, taxislužbu, DiDi Minibus a DiDi požičovňa súkromných áut.
  • OlaCabs: Začal v Bombaji v roku 2010 ako online agregátor taxíkov. Pôsobenie firmy sa rozšírila do Austrálii, Nového Zélandu a Spojeného kráľovstva. V súčasnosti má Ola viac ako 60-percentný podiel na trhu v Indii;
  • Grab: Spoločnosť bola založená v roku 2011 v Singapure a ponúka služby aj na Filipínach, v Indonézii, Vietname, Thajsku, Mjanmarsku a Malajzii. Na konci roka 2016 predstavil Grab vo svojej aplikácii službu zasielania správ, ktorá umožňovala jazykové preklady, čím pomohla prekonať túto bariéru v Ázii;
  • Cabify: bol spustený v roku 2011 v Španielsku a je považovaný za najbezpečnejšiu platformu v tomto odvetví s modernými vozidlami, skúsenými vodičmi a geo-trackingom. Spoločnosť pôsobí okrem Španielska aj Mexiku, Čile, Brazílii, Peru, Argentíne a Portugalsku;
  • Yandex Taxi: Táto ruská spoločnosť ponúka služby spolujazdy a donášky jedla na Blízkom východe, v Rusku, vo východnej Európe a Afrike. Tiež je jednou z popredných svetových spoločností, ktoré vyvíjajú samoriadiace vozidlá.
  • Miestne taxíky: Každé veľké mesto na svete má stanovištia taxíkov, zvyčajne v blízkosti staníc, terminálov, letísk a hotelov.

Rok 2022 Uberu v číslach

Celkové hrubé rezervácie (Gross Bookings) sa v roku 2022 zvýšili o 25 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 28 % v porovnaní s rokom 2021. Hrubé rezervácie v oblasti mobility vzrástli medziročne o 48 % a to najmä v dôsledku nárastu objemu ciest (Trip), keď sa firma zotavuje z dopadov pandémie koronavírusu. Doručenie hrubých rezervácií (Delivery Gross Bookings) medziročne vzrástli o 14 %, predovšetkým vďaka rastu v USA a Kanade. Hrubé rezervácie nákladnej (Freight Gross Bookings) dopravy medziročne vzrástli o 226 %, čo možno pripísať predovšetkým akvizíciou spoločnosti Transplace v štvrtom štvrťroku 2021.

Uber dosiahol tržby 31,9 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 83 %. Rast tržieb predstihol rast hrubých rezervácií, a to najmä vďaka nárastu o 4,8 miliardy dolárov v oblasti nákladnej dopravy, aj to vďaka spomínanej akvizícii Transplace.

Čistá strata pripadajúca na spoločnosť Uber Technologies, Inc. dosiahla 9,1 miliardy dolárov, čo zahŕňa nepriaznivý vplyv nerealizovanej straty pred zdanením z dlhových a majetkových cenných papierov, vrátane 7 miliárd dolárov, ktoré súvisia predovšetkým so zmenami reálnej hodnoty obchodovateľných majetkových cenných papierov firmy. Ďalej čistej nerealizovanej straty 3 miliardy dolárov z investícií do Aurory, taktiež nerealizovanej straty 2,1 miliardy dolárov z investície do Grab, čistej nerealizovanej straty 1 miliardy dolárov z investície do Didi, zmeny reálnej hodnoty 747 miliónov dolárov z investícii do Zomato, ako aj čistej nerealizovanej straty 142 miliónov dolárov z iných investícií. Čistá strata, ktorú možno pripísať spoločnosti Uber Technologies, Inc. zahŕňala aj 1,8 miliardy dolárov nákladov na kompenzáciu na základe akcií.

Upravená EBITDA bola na úrovni 1,7 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 2,5 miliardy dolárov v porovnaní s rokom 2021. Zisk EBITDA upravený o mobilitu bola 3,3 miliardy dolárov, čo je nárast o 1,7 miliardy dolárov v porovnaní s rokom 2021. Zisk EBITDA upravenej podľa doručenia dosiahol 551 miliónov dolárov, čo predstavuje nárast o 899 miliónov dolárov oproti strate EBITDA upravenej podľa doručenia vo výške 3 021 miliónov dolárov. Rok 2022 firma Uber ukončili s 4,3 miliardami dolárov v „neobmedzenej“ hotovosti, peňažných ekvivalentoch a krátkodobých investíciách.

Úspech obchodného modelu Uber je veľmi jasný a vychádza zo skutočnosti, že len zriedka kedy uvidíte používateľa porovnávajúceho ceny na svojom mobile pred objednaním jazdy. Zákazník jednoducho otvorí aplikáciu Uber a zadá svoj cieľ. Okrem toho, spoločnosť má medzi obyvateľstvom veľmi pozitívnu odozvu, najmä v lokalitách s problémami so zamestnaním, keďže viacerým ľuďom, ktorí nepracujú, ponúka novú možnosť.

Každý podnikateľ si môže z obchodného modelu Uberu vziať niekoľko „poučení“. Napríklad, na začatie podnikania nepotrebujete veľký kapitál. Uber dokonca nevlastní ani jedno auto a napriek tomu poskytuje viac ako 1 milión jázd denne. Zakladatelia Uberu videli problém v odvetví taxi služieb a jednoducho preň hľadali riešenie, čím dokázali toto odvetvie transformovať. Navyše, Uber začal s autami a už funguje s bicyklami, nákladiakmi, loďami a dokonca aj vrtuľníkmi!